Vliegende start

Dinsdag 30 juli 2019
IM-bergers boekten in het tweede kwartaal van 2019 de snelste aanrijdtijden ooit. Daarmee is de nieuwe contractperiode van de bergingsbedrijven op hoofdwegen voortvarend van start gegaan. De gemiddelde aanrijdtijd voor 27.339 bergingen kwam uit op 12:27 minuten. Na correctie voor vertraging als gevolg van files bedroeg het gemiddelde 10:54 minuten. Beide cijfers lagen ongeveer 50 seconden lager dan het resultaat in het voorgaande kwartaal. Ook het record dat werd gevestigd in het tweede kwartaal van 2012 werd gebroken. Toen behaalden bergers voor 16.607 bergingsopdrachten een gemiddelde aanrijdtijd na correctie voor filevertraging van 11:16 minuten.

Rijkswaterstaat beveiligt een onbeheerd achtergelaten voertuig op de A10 op 20 juni 2019 (foto: Weginspecteur Stefan)

Rijkswaterstaat beveiligt een onbeheerd achtergelaten voertuig op de A10 op 20 juni 2019 (foto: Weginspecteur Stefan)

De exceptionele prestaties zijn het gevolg van een aanbesteding waarin inschrijvers hun kansen op gunning konden verhogen door lage aanrijdtijden te offreren. Dit motiveerde veel bedrijven om de lat hoger te leggen dan voorheen. Daarnaast zijn de aanrijdtijden positief beïnvloed door het besluit van Rijkswaterstaat om op twintig locaties in het land bergers tijdens de ochtend- en avondspits standby-diensten te laten draaien.

IM-bergers met gemiddelde aanrijdtijd onder 10 minuten

Berger Rayons Areaal (km) Bergingen
AmerongenGL249, GL250, GL251, GL252, GL263, GL265279,91.240
SmitsNH129, NH133, NH135213,91.312
BarendregtZH166, ZH167, ZH168, ZH175, ZH177, ZH180, ZH181209,41.689
HooikammerF21, O72106,3239
BergingsdienstNB319, NB32098,7338
DongenL36497,4334
BergnetNH131, NH134, U20789,7597
VreugdenhilZH156, ZH15781,8845
SchoenmakerNH12378,3169
VlietNH13676,2486
HoogwoutNH12672,2280
DeltaGL239, GL24157,7155
RensesNH11644,7125
BroekmansL35540,943
EijckNB30540,078
HauloNH11439,234
QuartelZH163a33,2425
GraafZH16232,9169
CollewijnG3532,250
KuzeeZ28530,961
JonkNH12728,8115
HeiltjesNB33028,143
SprankenisNB33724,379
LogicxU217, U22123,7170
RoosZH16915,4130
 
Totaal1.875,89.206
Totaal landelijk8.730,027.339
Aandeel ART < 10 min21,5%33,7%

De lijst van snelle bergers ziet er als gevolg van deze ontwikkelingen anders uit dan in de afgelopen contractperiode gebruikelijk was. Als bedrijven worden gerangschikt naar het totale aantal kilometer weg in de rayons waarin zij een gemiddelde aanrijdtijd boekten die lager is dan tien minuten staat voor het eerst niet Takel-, Berging- en Transportbedrijf A. Barendregt in Rhoon bovenaan, maar Eerste Arnhemse Wegen- en Sleepdienst van Amerongen, op de voet gevolgd door Smits Kraan- en Sleepbedrijf in Haarlem. De lijst was ook langer dan voorheen. In 45 rayons, samen goed voor bijna 1.900 kilometer IM-wegen, werd een aanrijdtijd behaald van minder 10 minuten. Dat was 50% meer dan in het eerste kwartaal van 2019.

Autobrand op 27 juni 2019 op de A12 bij Duiven, werkterrein van Van Amerongen Berging (foto: Weginspecteur Jan)

Autobrand op 27 juni 2019 op de A12 bij Duiven, werkterrein van Van Amerongen Berging (foto: Weginspecteur Jan)

Opmerkelijk was ook de toename van het aantal wegvakken waarin alle bergingen werden uitgevoerd met een aanrijdtijd binnen de normtijden van twintig minuten overdag en vijfentwintig minuten 's nachts. Deze prestatie werd geleverd op 450 kilometer IM-weg, ruim 60% meer dan in het eerste kwartaal. De groei kwam vrijwel geheel op het conto van twee bedrijven: Van Dongen Berging in Landgraaf en Bergingsdienst.nl in Liempde. Beide bedrijven behaalden de volmaakte score in uitgestrekte rayons met grote aantallen bergingsopdrachten. De Stichting IMN bedankt alle vermelde bedrijven voor hun inzet.

IM-bergers met 100% performance

Berger Rayons Areaal (km) Bergingen
DongenL36497,4334
BergingsdienstNB32064,8213
HeiltjesGL268, NB33047,276
AutaxO7541,030
BroekmansL35540,943
EijckNB32534,362
CollewijnG3532,250
DeltaGL24125,067
SprankenisNB33724,379
AmerongenGL25118,346
HoogwoutNH13716,822
BarendregtZH1757,583
Totaal449,71.105
Totaal landelijk8.730,027.339
Aandeel 100%5,2%4,0%

In de tabellen worden alleen rayons vermeld waarover in het afgelopen kwartaal een compleet kwartaalrapport werd uitgebracht. Dit zijn rayons waarin twintig of meer bergingen werden uitgevoerd én rayons waarvoor het afgelopen kwartaal het laatste was in een reeks van kwartalen waarin de voor het opstellen van een rapportage vereiste minimum van twintig bergingen werd overschreden. Gemiddelde aanrijdtijden zijn gerapporteerd na correctie voor vertraging als gevolg van files. Bij de bepaling van het aantal kilometers weg in elk rayon zijn de twee rijbanen van wegen met gescheiden rijbanen als aparte wegen geteld. Aan de gegevens in de tabellen kunnen geen rechten worden ontleend.

SIMN - Mauritskade 5 - 2514 HC 's-Gravenhage - Tel 070 365 76 02 - Fax 070 30 600 52 -